Boliwia - wiza, ambasady, przepisyLa Paz
Wiza, przepisy wjazdowePolscy turyści udający się do Boliwii są zwolnieni z obowiązku wizowego przy pobycie do 90 dni. Nie dotyczy to przyjazdów na pobyt stały lub w celu podjęcia pracy. Osoby udające się na okres dłuższy niż 3 miesiące winny ubiegać się o wizę w Ambasadzie Boliwii w Berlinie. Wymogi dotyczące wizy z prawem do pracy lub pobytowej określa konsulat indywidualnie dla każdego przypadku. Paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu. Nie ma obowiązku okazywania biletu powrotnego przy wjeździe ani wykazania się posiadaniem określonej kwoty pieniędzy na każdy dzień pobytu. Przy wyjeździe obowiązuje opłata lotniskowa w wysokości 25 USD od osoby. Podróżowanie po krajuNie ma ograniczeń urzędowych. W całym kraju znajduje się bardzo dużo punktów kontroli antynarkotykowej. Drogi w Boliwii są niebezpieczne ze względu na warunki terenowe i zły stan nawierzchni. Zaleca się uważnie wybierać linie autobusowe, zwracając uwagę na stan techniczny pojazdów. Poważne utrudnienia w podróżach po kraju mogą spowodować blokady dróg, a także portów lotniczych wywołane protestami grup społecznych. Działa linia kolejowa łącząca południe i wschód Boliwii z Argentyną (z pominięciem stolicy La Paz). Częste są przypadki odwoływania lotów. Obowiązuje opłata lotniskowa przy wylocie za granicę (25 USD od osoby) oraz na liniach krajowych (ok. 2-3 USD). Podczas podróży po Boliwii należy liczyć się również z utrudnieniami w transporcie mogącymi wynikać z warunków klimatycznych (zwłaszcza w porze deszczowej w miesiącach grudzień – kwiecień częste są lawiny błotne, osunięcia dróg i mostów itp.) oraz złego stanu technicznego środków transportu.
Przepisy celneWwóz, wymiana i wywóz pieniędzy nie podlegają ograniczeniom do kwoty 10 tys. USD. Nie ma ograniczeń celnych, które odbiegałyby od powszechnie stosowanych. Obowiązują restrykcyjne przepisy dotyczące wywozu materiału roślinnego i zwierzęcego; nieprzestrzeganie ich podlega surowym karom. Przy zakupie pamiątek imitujących wyroby kultur prekolumbijskich należy zachować dowód zakupu w celu okazania go podczas kontroli bagażu na lotnisku. BezpieczeństwoSytuacja polityczna i społeczna jest niestabilna. Zaleca się ograniczenie wyjazdów turystycznych do wschodnich departamentów Boliwii (La Paz, Oruro, Uyuni). Oprócz pospolitych napadów rabunkowych i przypadków kradzieży zdarzają się agresywne zachowania miejscowej ludności. Częste napady odnotowuje się na atrakcyjnym szlaku turystycznym z La Paz do Yungas. Niebezpieczny ze względu na uprawy koki jest nizinny obszar Chapare, położony na północ od Santa Cruz. W dużych miastach należy zachować szczególną ostrożność w miejscach wzmożonego ruchu turystycznego (place, muzea, kościoły, targi, dworce) ze względu na częste kradzieże dokumentów i mienia osobistego. Zdarzają się przypadki okradania turystów przez osoby podające się za policjantów i posługujące się fałszywymi dokumentami tożsamości lub legitymacjami policyjnymi. Przydatne informacje• Honorowane są karty kredytowe, m.in. MasterCard, VISA i American Express. • Urzędy pracują od 8.30 do 16.30, a sklepy otwarte są na ogół w godz. 10.00–13.00 i 15.00–19.00.
Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polskie placówki dyplomatyczneBrak placówki dyplomatycznej. Ambasador RP w Limie (Peru) akredytowany jest również w Republice Boliwii. Konsulat Honorowy RP w La PazKonsul honorowy Esther Caroly Salzmann Donig (języki: hiszpański, angielski, francuski, niemiecki) Consulado de la República de Polonia en La Paz Calle Potosi 1321, La Paz, Bolivia tel.: (00-5912) 233 90 63 fax: (00-5912) 233 90 63 E-mail: esthersalzmann@yahoo.com Przedstawicielstwa dyplomatyczne akredytowane w Polsce (lub najbliższe) |
|